e-Doręczenia: przesunięcie terminu wdrożenia
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o przesunięciu terminu wdrożenia e-Doręczeń przez podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych. Termin ten został przedłużony z 10 grudnia 2023 r. na 30 grudnia 2023 r. Ponadto, Ministerstwo Cyfryzacji wystąpiło z inicjatywą legislacyjną, która pozwoli przesunąć maksymalną datę wdrożenia doręczeń elektronicznych na 1 stycznia 2025 r.
Na temat e-Doręczeń pojawiły się dwa artykuły na naszej stronie:
- E-doręczenia - otrzymywanie i wysyłanie korespondencji podmiotom publicznym drogą elektroniczną | Linklaters – artykuł ten omawia zasady działania e-Doręczeń, w tym publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej.
- E-doręczenia: nowe obowiązki dla przedsiębiorców | Linklaters – artykuł ten przedstawia pełną listę podmiotów obowiązanych do założenia adresu do e-Doręczeń.
Warto zauważyć, że nie jest to pierwsze przesunięcie terminu wdrożenia e-Doręczeń. Początkowy termin przypadał na 5 lipca 2022 r. lub 1 października 2022 r. w zależności od obowiązanego podmiotu. Po nowelizacji przepisów wyeliminowano konkretny termin do realizacji obowiązku i zastąpiono go przepisem zobowiązującym Ministra Cyfryzacji do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw RP komunikatu określającego termin wdrożenia tychże e-Doręczeń. Termin określony w Komunikacie nie mógł być wyznaczony później niż na 1 stycznia 2024 r. i musiał być ogłoszony w terminie co najmniej 90 dni przed terminem wdrożenia e-Doręczeń. Widać zatem, że nie należy się zbyt mocno przywiązywać do podawanych dat.
Przy aktualnej zmianie terminu z 10 grudnia na 30 grudnia, Minister Cyfryzacji opublikował komunikat w Dzienniku Ustaw RP w dniu 23 listopada 2023 r. – czyli na 37 dni przed terminem wdrożenia (zamiast ustawowych 90 dni). Tym samym ogłoszony komunikat nie jest zgodny z przepisem art. 155 ust. 12 ustawy o doręczeniach elektronicznych. Nie zmienia to jednak faktu, że ogłoszony komunikat prawnie obowiązuje .
Chaos spowodowany implementacją przepisów o e-Doręczeniach naświetla również chaos w regulacjach z zakresu komunikacji elektronicznej adwokatów i radców prawnych. Aktualnie adwokaci i radcowie prawni muszą / będą musieli posługiwać się co najmniej trzema platformami do elektronicznej komunikacji. Są to:
- ePUAP – służy prawnikom głównie w zakresie postępowań administracyjnych;
- portal informacyjny – od 24 marca 2024 r. adwokaci i radcowie prawni będą musieli posiadać na nim swoje konto; ma służyć do obsługi korespondencji związanej z postępowaniami cywilnymi i karnymi;
- skrzynka do e-Doręczeń – ma być zainstalowana do 30 grudnia 2023 r. (o ile termin ten zostanie utrzymany) i ma służyć głównie w postępowaniach o charakterze administracyjnym, w tym podatkowym.
Oprócz powyższych platform, prawnicy posługują się również portalami związanymi z daną dziedziną prawa, np. portalem e-zamowienia oraz Portalem Rejestrów Sądowych.
Powyższe oznacza zatem, że prawnicy muszą / będą musieli utrzymywać konta na elektronicznych platformach nawet, gdy nie jest to związane z ich specjalizacją. Nawet jeśli dany prawnik nie zajmuje się postępowaniami administracyjnymi, to musi / będzie musiał mieć (w zależności od tego jaki będzie ostateczny termin na wdrożenie) założoną skrzynkę do e-Doręczeń. W drugą stronę jest analogicznie – prawnik nieprocesowy będzie musiał obowiązkowo utrzymywać konto na portalu informacyjnym.
W kontekście inicjatywy legislacyjnej wydłużającej maksymalny termin na wdrożenie e-Doręczeń do 1 stycznia 2025 r. możemy przyjąć założenie, że termin 30 grudnia 2023 r. nie będzie terminem ostatecznym. W innym wypadku nie byłoby potrzeby przesuwania maksymalnego terminu (obecnie jest to wciąż 1 stycznia 2024 r.). Dlatego też zalecamy, aby trzymać rękę na pulsie i oczekiwać na kolejne komunikaty Ministra.